SM loggaVälkommen till Bruks & IPO SM
på Axevalla Travbana
24 - 26 aug 2012 

 

 

 

 

 

Program

 Program pdf >>> 

Úppdaterad 2012-08-09

Spårhundar fredag.

09.00       Veterinärbesiktning

14.00       Lottning.

15.30       Samling parad

15.45       Start parad.

16.00       Invigning.

19.00       Kamratträff.

 Spårhundar lördag.

Grupp 1.

05.50       Samling för avfärd till special.

06.00       Avfärd spårgrupp 1 till special.

06.45       Lottning.

07.30       Påsläpp 1.    

09.00       Påsläpp 10.

10.30       Uppletande av föremål.

16.00       Platsliggning              1-10

 Grupp 2.

07.50       Samling för avfärd till special.

08.00       Avfärd spårgrupp 2 till special.

09.15       Lottning.

10.00       Påsläpp 11.

11.30       Påsläpp 20.

14.30       Uppletande av föremål.

16.10       Platsliggning            11-20

 Grupp 3.

08.45       Uppletande av föremål.

11.20       Samling för avfärd till special.

11.30       Avfärd spårgrupp 3 till special.

12.15       Lottning.

13.00       Påsläpp 21.

14.30       Påsläpp 30.

16.20       Platsliggning            21-30

 Tidplan spårhundar söndag.

09.00       Lydnad (  1-8).

10.15       Lydnad ( 9-16).

11.30       Lydnad (17-24).

12.30       Lunch

13.15       Lydnad. ( 5 bästa)

16.00       Prisutdelning.

 Version 2.

Sökhundar fredag.

11.00    Veterinärbesiktning

12.00    Domarträff.

13.00    Domarlunch

14.00    Lottning.

15.30    Samling parad

15.45    Start parad.

16.00    Invigning.

19.00    Kamratträff.

 

Sökhundar lördag.

05.15   Samling sökgrupp 1 (1-7) för avfärd till special.

07.30    Sök startnummer 1- 5.

09.00    Samling sökgrupp 2 (8-15) för avfärd till special.

10.00    Vallning, fika domare.

10.30    Sök startnummer 6- 10.

13.00    Vallning,  Lunch.

14.00    Sök startnummer 11- 15.

16.30    Sök klart.

07.00    Platsliggning startnummer 8-15.

07.30    Uppletande av föremål 8-15.

13.30    Uppletande av föremål startnummer 1-7.

16.30    Platsliggning startnummer 1-7.

Sökhundar söndag.

09.00    Lydnad  1-4.

10.15    Lydnad  5-8.

11.30    Lydnad  9-12

12.30    Lunch

13.15    Lydnad  13-15.

16.00    Prisutdelning.           

  Version 3.

Rapporthundar fredag.

11.00    Veterinärbesiktning

12.00    Domarträff.

13.00    Domarlunch

14.00    Lottning.

15.30    Samling parad

15.45    Start parad.

16.00    Invigning.

19.00    Kamratträff.

Rapporthundar lördag.

06.10    Samling för avfärd till special.

06.15    Avfärd till special.

07.00    Utgång från A-station.

08.00    Första start B-station till A-station.

09.00    Sista start B-station till A-station.

09.05    Utgång från B-station.

09.30    Första start A-station till C-station.

10.30    Sista start A-station till C-station.

10.45    Första start C-station till A-station.

11.45    Sista start C-station till A-station.

11.50    Utgång från C-station.

12.05    Första start A-station till D-station.

13.05    Sista start A-station till D-station.

13.30    Återgång till A-station.

14.00    Förare tillbaka på A-station.

15.00    Platsliggning 1-10.

15.10    Platsliggning 11-20.

16.00    Tillbaka i Axvall.

Rapporthundar söndag.

09.00    Lydnad 11-15.   

09.00    Uppletande av föremål    1-10.        

10.30    Lydnad 16-20.   

11.00    Uppletande av föremål    11-20.

11.45    Lunch

12.30    Lydnad 1- 5.     

12.15    Uppletande av föremål    11-20.

14.00    Lydnad 6- 10.   

16.00    Prisutdelning.

 Version 1.

 Skyddshundar fredag.

10.00    Veterinärbesiktning

12.00    Domarträff.

13.00    Domarlunch

14.00    Lottning.

15.30    Samling parad

15.45    Start parad.

16.00    Invigning.

19.00    Kamratträff.

Skyddshundar lördag.

06.00    Avfärd till special Falköping

06.45    Samling lottning

07.00    Platsliggning 1- 8.                       A-domare

07.10    Platsliggning 9- 15.                     A-domare

07.20    Uppletande 1-15.                        B-domare

08.05    Avfärd spår 1-5

08.30    Påsläpp 1-5.                              A-domare

08.45    Avfärd spår 6-10

09.15    Påsläpp 6-10.                             A-domare

09.30    Avfärd spår 11-15

10.00    Påsläpp 11-15.                           A-domare

11.00    Lydnad 1-5. (Axevalla)               B-domare

12.15    Lunch

12.30    Avsökande 1-5                           A-domare

12.45    Lydnad 6-10.  (Axevalla)            B-domare

13.45    Avsökande 5-10                         A-domare

14.15    Lydnad 11-15 (Axevalla)            B-domare

15.00    Avsökande 11-15                       A-domare

 

Tidplan Skyddshundar söndag.

07.00    Provhund skyddsarbete.

07.30    Skyddsarbete 1-5.    

09.45    Skyddsarbete 6- 10.

12.00    Skyddsarbete 11-15.

16.00    Prisutdelning.          

 

  Tidplan IPO-Hundar fredag.

08.00    Veterinärbesiktning

09.30    Inträning.

12.00    Domarträff.

13.00    Domarlunch

14.00    Lottning.

15.30    Samling parad

15.45    Start parad.

16.00    Invigning.

19.00    Kamratträff.

 Tidplan IPO-Hundar lördag.

Grupp 1.

06.45    Mätning av linor /avfärd till special.

07.10    Lottning

07.30   A-arbete påsläpp startnummer 1.

10.30      B-arbete/lydnad.

 Grupp 2.

09.00    Mätning av linor/avfärd till special.

09.25    Lottning

09.45   A-arbete påsläpp startnummer 7.

12.15    B-arbete/lydnad.

 Grupp 3.

11.15  Mätning av linor/avfärd till special.

11.40    Lottning.

12.00   A-arbete påsläpp startnummer 11.

14.45    B-arbete/lydnad.

 sista grupp3 kan tiden förändras p.g.a löptikar

detta vet vi på fredagsmorgonen

 Tidplan IPO – söndag.

07.15   Provhund/ar C - arbete

08.45    IPO – C-arbete 1-5.       

11.00    IPO – C-arbete 6-10.

13.15    IPO – C-arbete 11-15.

16.00   Prisutdelning.

 

Tidplan uppletande lördag.

07.00    Platsliggning Sök (8-15).

07.30    Sökgrupp 2.

08.45    Spårgrupp 3.

10.30    Spårgrupp 1.

12.00    Lunch

 13.30    Sökgrupp 1.

14.30    Spårgrupp 2.

16.30    Platsliggning Sök 1 (1-7).

 Tidplan Uppletande söndag.

 09.00       Rapporthund 1 - 10.  

11.00       Rapporthund   11 - 20. 

 

 Veterinärbesiktning.

09.00    Spår-Hundar.                

11.00    Sök-Hundar.

08.00    IPO-Hundar.                 

10.00    Skydds-Hundar.            

11.00    Rapport-Hundar.